KDD – 3. stretnutie / SK Ležiaky 1.kolo /

Hlavným cieľom tohto tretieho stretnutia 1. KDD bolo pokúsiť sa zopakovať zaujimavý počit českých pivných znalcov, degustátorov, priateľov piva,… etc. združených v spolku První Pivní Extraliga (PPE).

Tí si vzali na mušku tentoraz slovenské svetlé ležiaky, teda pivá vyrábajúce sa na Slovensku (nie licenčne varené značky), ktoré je bežne dostať v obchodnej sieti. Anonymnú degustáciu usporiadali 28. januára 2011 v priestoroch rožňavského pivovaru Kaltenecker .

„13″ z 1. 3. 2011

Tak som si povedal ( :) ), čo tak zorganizovať niečo obdobné a pozvať na anonymnú degustáciu pánov a panie združených v 1.KDD?

Zohnať tých zopár ležiakov nebolo v podstate obtiažne, za týždeň boli v mojej chladničke :) . Trochu ťažšie však bolo zladiť termín degustácie, ale podarilo sa, všetky vzorky pív boli zakúpené v slovenských obchodných sieťach. Aby sme nekopírovali do detailu degustáciu pánov z PPE (v Rožňave), zamiešali sme tam ešte dve vzorky známych značiek (oceňovaných a propagovaných), Kozel Premium (pivovary Topvar/SABMiller) licenčne varený vo Veľkom Šariši (podnet od Maťa – mbm) a Heineken lager (Heineken N. V.) varený licenčne v maďarskom Soproni (som si dovolil doplniť). Naviac sme doplnili aj privátnu značku Pandúr pripravovanú pre Tesco pivovarom Popper Bytča.

Tak 1. marca 2011 v salóniku košického podniku Pod orechom tesne pred 19. hodinou sme to „spustili“. Dohodli sme sa na pravidlách hodnotenia a začali degustovať.

Priebeh. Všetky vzorky boli náležite vychladené (kontrola teploty), bola zaručená absolútna anonymita vzoriek, degustačné poháre označené len poradovým číslom (zatiaľ len plastové, ale na rýchlo sa nepodarilo zohnať potrebný počet sklenenýých pohárov, najbližšie to dúfam bude inak :) ). Sčítanie výsledkov bolo kontrolované 3x, troma rôznými počtármi.

Osobne to bola moja hádam najťažšia anonymná degustácia, tak vyrovnanú farbu, chuť a vôňu pri trinástich vzorkách! som asi nezažil, pravdu povediac bolo veľmi ťažké odlíšiť niektoré vzorky pív od seba, ale predsa skúsenosti sú na to aby sa využívali :) , hlavne ak ide do tuhého :) .

Anonymnej degustácie sa zúčastnili: organizácia a plynulý prísun vzoriek zabezpečovala Renča, strasti degustácie podstúpili Ivana a maroche Kladzivar, Marián – Kreuzer, Maťo mbm, Edo, Adrián, Ray a bobo WBM.

Odhalenie: vzorky mali poradie postupne z prava do ľava

Výsledok degustácie podľa 1. KDD (víťazné z prava do ľava)

 

 

Výsledky anonymnej degustácie slovenských ležiakov 1. 3. 2011 od 1. KDD:

1. Martiner (Heineken Slovensko) – 39 bodov
2. – 3. Sitňan (Steiger Vyhne), Zlatý Bažant (Heineken Slovensko) – 45 bodov
4. Stein (Steiger Vyhne) – 48 bodov
5. Corgoň (Heineken Slovensko) – 49 bodov
6. Kozel (Pivovary Topvar / SABMiller) – 53 bodov (licencia)
7. Urpiner (Banskobystrický pivovar) – 56 bodov
8. Pandúr (Popper Bytča) – 57 bodov
9. Šariš (Pivovary Topvar / SABMiller) – 62 bodov
10. Steiger (Steiger Vyhne) – 66 bodov
11. Popper (Popper Bytča) – 67 bodov
12. Heineken (Heineken MR) – 69 bodov
13. Topvar (Pivovary Topvar / SABMiller) – 71 bodov


 

 

 

 

Ak by sme brali do úvahy len pivá podľa PPE výsledky by boli nasledovné, aj s porovnaním:

1. Martiner (5. – 6.)
2. – 3. Sitňan (1.), Zlatý Bažant (9. – 10.)
4. Stein (2.)
5. Corgoň (4.)
6.Urpiner (7. – 8.)
7. Šariš (5. – 6.)
8. Steiger (7. – 8.)
9. Popper (3.)
10. Topvar (9. – 10.)

Ešte výsledok degustácie PPE z 28. 01. 2011 v Rožňave

1. Sitňan 12% – svetlý ležiak
2. Stein 12% – svetlý ležiak
3. Popper premium 12% – svetlý ležiak
4. Corgoň 12% – svetlý ležiak
5. – 6. Šariš 12% – svetlý ležiak, Martiner 12% – svetlý ležiak
7. – 8. Steiger 12% – svetlý ležiak, Urpiner 12% – svetlý ležiak
9. – 10. Zlatý Bažant 12% – svetlý ležiak, Topvar premium 12% – svetlý ležiak

Čo dodať, len, že výsledky našej degustácie boli prekvapujúce hádam pre každého zúčastneného.

Po obtiažnom hodnotení sme si vylepšili večer polotmavým pšeničným Buntavarom Markus Hefe weizenom a špeciálom Kocour Samurai IPA. Parádne pivká, zaslúžili sme si ich! :)

Dôkazom, že túto našu súkromnú aktivitu berieme vážne a zodpovedne by malo byť aj to, že sme sa dohodli, že obdobnú degustáciu si zopakujeme do pol roka za tých istých podmienok ešte raz.

Na zdravie! praje bobo a 1. KDD!!!

P.S.

V tomto článočku sú uvedené subjektívne názory a zistenia účastníkov anonymnej degustácie pív a obsahuje len skutočnosti a názory získané na základe ich subjektívného vnímania, (ne) schopnosti vnímamia, (ne) schopnosti popísať dané skutočnosti. Nijakým spôsobom sme nemali snahu niekoho poškodiť, či uprednostniť. Ak máte iný názor, skúste ho vyjadriť v diskusii, vopred ďakujeme.

3.3.2011 13:30 | bobo

This entry was posted in Degustácie. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>